SZKOŁA PODSTAWOWA

Zachęcamy do kontaktu Szkołę Podstawową w Bańskiej Wyżnej jeśli jest zainteresowana darmową domeną
szkola.banska-wyzna.pl | szkola.banskawyzna.pl


Historia szkoły

Szkoła Podstawowa im. Św. Wojciecha w Bańskiej Wyżnej ma bogatą historię, która sięga początków XX wieku. Jej działalność rozpoczęła się 1 września 1911 roku, za sprawą decyzji C. K. Rady Szkolnej Krajowej z dnia 27 grudnia 1910 roku. Zaledwie jedenaście lat później, w 1922 roku, uczniowie rozpoczęli naukę w nowym, drewnianym budynku szkolnym. Budynek ten służył przez wiele lat, aż do nieszczęśliwego wydarzenia w 1989 roku, kiedy to spłonął, prawdopodobnie podpalony przez jednego z uczniów, co doprowadziło do jego całkowitego zniszczenia w pożarze.

Po tragicznym zdarzeniu uczniowie do czerwca 1994 roku, uczyli się w zaadaptowanych pomieszczeniach remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednak nie była to trwała sytuacja, i już 9 września 1994 roku uczniowie przeszli do nowo wybudowanego, tym razem murowanego budynku. Uroczyste poświęcenie nowego obiektu miało miejsce za sprawą ks. kanonika Zdzisława Dobrzańskiego, a otwarcie przeprowadzili wójt gminy Stanisław Ślimak oraz kierownik Delegatury Kuratorium w Nowym Targu, Janina Bańka.

14 grudnia 1994 roku, dzięki determinacji dyrektora szkoły, Jana Dziedzica, placówce przywrócono zaszczytne imię jej patrona – św. Wojciecha. Kolejnym ważnym momentem w historii szkoły był 23 kwietnia 2003 roku, kiedy to, w dniu święta patrona, poświęcono sztandar szkoły w miejscowym kościele.

Przy Szkole Podstawowej w Bańskiej Wyżnej działa także świetlica, przedszkole dla dzieci od lat 3 oraz Szkolny Klub Sportowy.

Szkoła ma na swoim koncie nie tylko sukcesy edukacyjne, ale również kulturalne. Działa przy niej zespół regionalny Watra, promujący tradycje i kulturę regionu.

Obecnie na stanowisku dyrektora szkoły funkcjonuje równolegle Renata Jagoda. Szkoła, mając za sobą ponad wiek działalności, stanowi ważny element społeczności lokalnej Bańskiej Wyżnej i jest dowodem na to, że tradycja oraz nowoczesność mogą iść ze sobą w parze.

Boisko szkolne

W 2017 roku obok remizy OSP oddano do użytku nowoczesne boisko szkolne. Jego sercem jest boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, na którym można uprawiać piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę oraz inne gry zespołowe. Obok boiska powstał rozległy plac rekreacyjny wyposażony w siłownię zewnętrzną. Tuż przy placu zbudowano punkt widokowy, z którego rozpościera się malowniczy widok na okoliczne góry.

Dane kontaktowe

Adres: Szkoła Podstawowa im. Świętego Wojciecha; ul. Szlak Papieski 64, 34-424 Bańska Wyżna
Telefon: +48182754898
Adres e-mail: dyrektor@spbw.szaflary.pl
Strona internetowa: szkolabw.szkolnastrona.pl