PARAFIA

Zachęcamy do kontaktu Parafię Matki Bożej Fatimskiej w Bańskiej Wyżnej jeśli jest zainteresowana darmową domeną
parafia.banska-wyzna.pl | parafia.banskawyzna.pl


Kościół

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Bańskiej Wyżnej został wzniesiony pod koniec XX wieku, dokładnie w latach 1986-1995. Budowę świątyni zainicjowali Bobakowie i Marusarze z Bańskiej, którzy przebywając już w USA przekazali działkę pod budowę kościoła ks. Zdzisławowi Dobrzańskiemu, proboszczowi parafii białodunajeckiej. Wspomniana budowa rozpoczęła się 19 marca 1990 roku, a kamień węgielny został wmurowany 18 czerwca 1992 roku. Projekt świątyni wykonał inżynier Jan Dziubas.

Uroczystość poświęcenia kościoła w dniu 6 listopada 1995 roku uświetnili swoją obecnością liczni duchowni, w tym kardynał Franciszek Macharski, ksiądz prałat Władysław Sieczka oraz pochodzące z Bańskiej siostry służebniczki Maria i Anna Zalińska.

Na wirtualny spacer po Kościele zapraszamy tutaj.

Parafia

Bańska Wyżna była pierwotnie częścią jednej z najstarszych parafii na Podhalu – Szaflary. Jednak w latach 1934-1938 przeprowadzono rozbudowę kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Białym Dunajcu. Następnie w 1938 roku ustanowiono parafię Biały Dunajec, do której włączono Bańską Wyżną. Pierwszym proboszczem tej parafii został ks. Władysław Puczka z Szaflar.

Parafia w Bańskiej Wyżnej została erygowana 3 grudnia 2006 roku, na mocy dekretu kardynała Stanisława Dziwisza. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Adam Mroczek, a obecnie tę funkcję pełni ks. Rafał Piórkowski. Kościelnym jest Pan Jacek Sołtys.

Cmentarz

Nieopodal kościoła położony jest parafialny cmentarz grzebalny, który został poświęcony latem 1996 przez biskupa Kazimierza Nycza. Obok cmentarza znajduje się drewniana kaplica w stylu góralskim.

Relikwie

W 1995 roku do kościoła w trakcie budowy z Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem została przewieziona figurka Matki Bożej Fatimskiej przez ks. kustosza Mirosława Drozdka. Kościół posiada relikwie pastuszków Hiacynty i Franciszka z Fatimy (którym w 1917 w dolinie Cova Da Iria w Portugalii objawiła się Maryja) oraz relikwie św. Teresy.

W kościele znajduje się krzyż, przy którym osobiście modlił się i który następnie pobłogosławił papież Jan Paweł II podczas swojej podróży do Ludźmierza w 1997 roku. W środku kościoła można podziwiać dzieła Władysława i Krzysztofa Trebuniów-Tutków.

Na terenie Bańskiej Wyżnej znajduje się także kilka zabytkowych kapliczek i krzyży, więcej informacji tutaj.

Msze Święte

  • Niedziela: 800, 1030, 1600
  • Święta (w dni pracy): 800, 1800
  • Dni powszednie:
    • Poniedziałek: 700
    • Wtorek-Sobota: 1625, 1700

Kalendarz liturgiczny

Dane Kontaktowe

Adres: Parafia Matki Bożej Fatimskiej; ul. Szlak Papieski 153, 34-424 Bańska Wyżna
Telefon: +48185426103
Email: parafiabanskawyzna@op.pl
Archiwalna strona internetowa: parafia.banska.pl