WATRA

Zachęcamy do kontaktu Zespół Regionalny WATRA z Bańskiej Wyżnej jeśli jest zainteresowany darmową domeną
watra.banska-wyzna.pl | watra.banskawyzna.pl


Zespół WATRA

Zespół „Watra” powstał w 1996 r. Skupia wokół siebie ponad 30 członków (dzieci i młodzież) z Bańskiej Wyżnej. Zespół regionalny pod kierownictwem Małgorzaty Chodorowicz, Natalii Szostak, Pawła Skupień. W skład kapeli wchodzą Natalia Szostak, Justyna Szostak i Michał Stoch. Prowadzone są także zajęcia nauki gry na skrzypcach, instruktorem jest Bartłomiej Fatla.

Repertuar zespołu dotyczy folkloru Skalnego Podhala. Dzieci w zespole uczą się tradycyjnego śpiewu, tańca i gwar podhalańskich. Mogą też poznać miejscowe zwyczaje i obrzędy. Przy zespole działa również szkółka instrumentalna. Zespół występował między innymi w Poddębicach, na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, w Nowym Targu, w Borze, w Kościelisku, Bustryku, Białym Dunajcu, Czarnym Dunajcu, Szaflarach, Krościenku, a także na Węgrzech w Herencseny i w Podbielu na Słowacji. Brał udział w przeglądach i konkursach na terenie Podhala, gdzie zdobył wiele nagród.

W 2014 roku wystąpił na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem razem z znaną artystką Małgorzatą Babiarz, która jest znana jako Megitza. Zespół ma na koncie między innymi „Złotą Maskę” – najwyższą nagrodę na Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu. Zespół „Watra” jest również obecny na uroczystościach kościelnych i państwowych, a także bierze udział w imprezach charytatywnych, pomagając potrzebującym. Zespół również pojawił się jako gość w teledysku do piosenki „Piękne góry, piękne pola” razem z zespołem Wolanianki.

Oto główne osiągnięcia zespołu „Watra”:

  • VI Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Złote Kierpce” 2015 – Srebrne kierpce (II miejsce).
  • XXIV Przednówek w Polanach 2016 – kat. przegląd śpiewu pasterskiego Srebrny Polaniorski Zbyrcok (II miejsce).
  • I Gminnego Konkursu Jasełek i Grup Kolędniczych 2018 – II miejsce.
  • Udział w Konkursie na „Najpiękniejszy Warkocz” w ramach 45. Poroniańskiego Lata 2019.
  • III Gminny Konkurs Jasełek i Grup Kolędniczych 2020 – I miejsce.

Instruktor zespołu, Paweł Skupień, wziął udział w konkursie par tanecznych 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej w 2020 roku, gdzie razem z partnerką, Weroniką Cukier, zdobyli wyróżnienie.

Zespół WATRA również współorganizuje różne wydarzenia i imprezy, takie jak warsztaty regionalne z zespołem „Wolanianki” pod nazwą „Taniec, śpiew i granie”. Współpracuje również ze Związkiem Podhalan – oddział Bańska Wyżna oraz Stowarzyszeniem NaSa Bańska.

Dane kontaktowe

Facebook: facebook.com/profile.php?id=100077727785391