Podhale to malowniczy region Polski, który zachwyca turystów pięknymi górskimi krajobrazami, klimatem oraz mnóstwem atrakcji. Oto najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić będąc w Bańskiej Wyżnej:
Zakopane
Zakopane oddalone tylko 15 km od Bańskiej Wyżnej to znany kurort turystyczny, w którym koniecznie trzeba zobaczyć:
- Krupówki – główny deptak Zakopanego
- Wielką Krokiew – legendarną skocznię narciarską, gdzie co roku odbywają się konkursy w międzynarodowych mistrzostwach w skokach narciarskich
- Gubałówkę – najwyższe wzniesienie Zakopanego, na które można wjechać kolejką linowo-terenową i podziwiać panoramę Tatr i samego Zakopanego
- Nosal – widokowy szczyt który jest jednym z łatwiejszych do pokonania wzniesień w Tatrach
- Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem – pierwszy zakopiański cmentarz założony w XIX wieku przez księdza Józefa Stolarczyka
- Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego – jedno z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce
- Muzeum Kornela Makuszyńskiego – poświęcone postaci pisarza
- Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
Podczas pobytu w Zakopanem warto również zawitać do Chochołowa. Jest to urokliwa wioska słynąca z drewnianej zabudowy w stylu góralskim oraz zabytkowego kościoła pochodzącego z XVII wieku. Chochołów położony jest zaledwie 17 km od Bańskiej Wyżnej.
Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy to park z licznymi szlakami, malowniczymi dolinami, jeziorami, jaskiniami i wysokimi górami. Najbardziej znane miejsca to:
- Morskie Oko – największe tatrzańskie jezioro
- Rysy (2501 m.n.p.m.) – najwyżej położony szczyt Polski należący do Korony Europy
- Czarny Staw pod Rysami
- Czarny Staw Gąsienicowy
- Dolina Pięciu Stawów Polskich
- Jaskinia Wielka Śnieżna – długość korytarzy to ponad 23 km
- Jaskinia Mroźna o długości 773 m
- Dolina Chochołowska oraz Dolina Kościeliska
- Giewont (1894 m.n.p.m.) gdzie znajduję się metalowy krzyż wzniesiony w 1901 roku na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa
- Kasprowy Wierch (1987 m.n.p.m.) na który możemy dojechać kolejką linową z Kuźnic
- Jaworzyna Tatrzańska oraz Rusinowa Polana gdzie znajduję się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr (Matki Bożej Jaworzyńskiej) na Wiktorówkach
Nowy Targ i okolice
Nowy Targ, położony zaledwie 12 km od Bańskiej Wyżnej, to miasto założone około 1233 roku. Znajdują się w nim między innymi: Kościół św. Katarzyny z 1346 roku, ufundowany przez samego króla Kazimierza Wielkiego i poświęcony patronce miasta – św. Katarzynie Aleksandryjskiej, oraz malowniczy, drewniany Kościół św. Anny z XV wieku, który zachwyca swym urokiem.
Nieopodal Nowego Targu znajduję się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu to duchowa stolica Podhala. Od wieków przybywają tu wierni z Polski i Europy. Historia sanktuarium sięga aż 1234 roku, co czyni go miejscem o ogromnym znaczeniu historycznym i religijnym.
Skałka Rogoźnicka to rezerwat przyrody znajdujący się pomiędzy miejscowościami Rogoźnik i Maruszyna. Znajduje się tam bardzo bogata i dobrze zachowana fauna jurajska typu alpejskiego. Dzieli go odległość zaledwie 10 km od Bańskiej Wyżnej.
Orawski Park Etnograficzny
Skansen w Zubrzycy Górnej prezentujący tradycyjną architekturę i budownictwo Orawy Górnej położony jest 40 km od Bańskiej Wyżnej.
Beskid Żywiecki
Babia Góra to masyw górski w paśmie babiogórskim należący do Zachodniego Beskidu Żywieckiego. Najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m), oddalony jest o 55 km od Bańskiej.
Gorczański Park Narodowy
Gorce to pasmo górskie słynące z malowniczych szlaków, położone pomiędzy Tatrami a Beskidem Żywieckim. Najwyższy a zarazem najbliżej położony szczyt w Gorcach to Turbacz (1310 m). Oddalony jest niespełna 25 km od Bańskiej Wyżnej.
Pieniński Park Narodowy
Jezioro Czorsztyńskie jest położone na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Pienin. Jest ono oddalone o 30 km od Bańskiej Wyżnej. Jest jednym z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce, gdzie znajduje się zapora i hydroelektrownia.
Po południowej stronie jeziora znajduję się Zamek w Niedzicy. To historyczna warownia znana z historii o skarbie Inków, którą warto zobaczyć.
Natomiast w Pienińskim Parku Narodowym oddalonym 45 km od Bańskiej, koniecznie zwiedzić powinniśmy m.in. Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki oraz Zielone Skałki. Spływ Dunajcem to także obowiązkowa przejażdżka flisackimi tratwami przez Przełom Dunajca.
W drodze do Pienin warto odwiedzić rezerwat przyrody Przełom Białki gdzie znajduje się Jaskinia Obłazowa, w której odnaleziono ślady człowieka neandertalskiego sprzed 50 tysięcy lat oraz bumerang z zęba mamuta. Natomiast samą Skałkę Obłazową utrwalono kręcąc sceny do filmów „Janosik” i „Karol – człowiek, który został papieżem”.
Jak widać w okolicach Bańskiej Wyżnej jest wiele niezwykłych miejsc, które warto zwiedzić. Zarówno miłośnicy górskich wędrówek, jak i fani zabytków oraz kultury góralskiej znajdą tu coś dla siebie.
Ten artykuł jest dostępny także w języku angielskim, kliknij tutaj.